STROMY SI ZASLOUŽÍ NAŠI PÉČI
Nelesní zeleň z různých pohledů

V úterý 22. listopadu 2022 proběhla v Olomouci konference věnovaná starým stromům. Během dne zaznělo celkem 14 příspěvků, které autoři věnovali stromům jako cennému biotopu, péči o zeleň mimo les, či kulturním a společenským hodnotám stromů v našem okolí.

 

Na úvod představil Ondřej Kolařík ze společnosti ARBO Technologies problematiku bezpečného soužití se stromy ve městech. Na něj navazoval Jaroslav Kolařík (SAFE TREES s.r.o.) s péčí o senescentní stromy, Jan Forejt v rámci arboristické akademie promluvil o oborové certifikaci v oblasti péče o mimolesní zeleň.

Martin Tušer ze společnosti LEDASCO mluvil o stromech v městské krajině a jejich úloze v boji proti klimatické změně. Naopak Lukáš Čížek z Biologického centra akademie věd ČR se věnoval úloze starých stromů jako nositelům cenných biotopů a prostředku ochrany biodiverzity.

Další logický blok autoři programu věnovali stromům jako kulturnímu a společenskému fenoménu. V tomto bloku se Aleš Rudl z Univerzity Palackého zaměřil na Stromy jako živé symboly naší kulturní identity, Libor Sedláček (AOPK ČR) na Památné stromy jako nástroj k posílení ochrany mimořádně hodnotných dřevin.

Po obědě se Dominika Kovaříková zaměřila na právní ochranu dřevin rostoucích mimo les, a Karel Kříž (ČSOP Benešov) sdílel zkušenosti s účasti ve správních řízeních na kácení nelesní zeleně.

Právní problematiku optimisticky odlehčil Radim Lokoč (ČSOP Levrekův Ostrov) s příspěvkem o záchraně starých odrůd ovocných dřevin na Severní Moravě a ve Slezsku.

Poslední blokem naplnili příspěvky o starých stromech jako biotopech. Věra Polochová (AOPK ČR, správa CHKO Poodří) představila výsledky z výzkumu zamezení expanze jmelí postřiky ve srovnání s dalšími metodami. Naopak Jiří Šafář (AOPK – RP Olomoucko) se věnoval stromovým dutinám a jejím obyvatelům.

Závěr konference patřil praktickým zásahům, kde Pavel Šebek z Biologického centra AV ČR mluvil o Ořezávaní stromů jako klíči k podpoře vzácných druhů, a Ivan Bartoš s Petrem Libosvárem z ČSOP Studénka o minulosti, současnosti a částečně i budoucnosti hlavatých vrb (a jiných stromů) v Poodří.

Program byl bohatý nejenom na přednášky a lektory, ale po dlouhé době se povedlo naplnit kapacitu sálu. Konference se zúčastnilo přes 190 účastníků jak z řad organizací věnujícím se ochraně stromů v kolem nás, ale zejména vedení obcí, či příslušných oborů rozhodujících o starých stromech na příslušných územích.

Tato akce proběhla ve spolupráci ČSOP Vlašim, hlavní kanceláří ČSOP a Naší přírodou v rámci projektu „Ze života starých stromů“ který je podpořen grantem Norských fondů – společně pro zelenou Evropu.